Power figures are SAE net unless noted SAE gross, DIN, or JIS. Early (1960 and before) German horsepower figures are almost certainly gross even if not marked as such. American horsepower appears to have gone to net about 1970. Multiplying JIS by .80 or .85 gives SAE net.

Engine capacities are quoted as single chamber capacity. Various bodies de-rate the RCE by applying coefficients of 1.7, 1.8, 2.0 or even 3.0 to boost the apparent size.
Geneology of the Rotary engine starting in year 1935 thru current times listed below, along with horsepower and brief descriptions of cooling systems, purpose build and displacement.

NSU/Wankel Engine Geneology 1935 thru current

Eng.     Yrs     Model             cc x rotors    Comp BHP/rpm, Torq(lb-ft/rpm)

DKM 32   35      Wankel's first experiment, non-operational
DKM 54   57      experimental     125 x 1              29 hp net at 17,000 rpm
KKM 125  58      (aka KKM 57)     125 x 1              25-30/10-12,000 net
KKM 250  59      exp. auto power  250 x 1              44/9000 gross
KKM 400  60      exp. auto        400 x 1              51/6000 net
KKM 60   60      Mk I exp aircool  60 x 1              3/6000
KKM 60   61      Mk II exper.      60 x 1              6/6000
         61      prod. prototype  150 x 1              18/6000 net
KKM 150LI 61     port. fire pump  150 x 1              13.5/6000 net
KKM 2x300 61                      295 x 2 =  590       66/6000 net
KKM 500X1 61     exp.             500 x 1              60/6000 net
         61      NATO drone           x 2
         61      motor scooter
KKM 60   62      Mk III exper.     60 x 1              4.2/6500
KKM 507  63      exp. from 500X1  500 x 1              18/5000 net
KKM 509/506 64   exp.             498 x 2 =  996       110/6000 net
KKM 510  64      exp. air cool    215 x 1              10.5/5000 net
KKM 502  62-3    Spider Test      498 x 1         8.6  50/6000 net 52/2500 DIN.
KKM 502  64-67   Spider           498 x 1 =  498  8.6  64/5000, 54/3000 SAE
KKM 512  65      exp., military   498 x 2 =  996       110/6000 net
KKM 514  65-69   exp. air cool    500 x 2 = 1000       35/5000 net.  Fr KKM 507
KKM 513  66      exp. liquid cool 500 x 1
KKM 613  66-67   from KKM 612     498 x 1              49/5500 net 51/2745
KKM 612  67-77   Ro80 115hp net   498 x 2 =  996  9.0  129/5800, 112/4500grSAE?
KKM 514  69      exp. air cool    500 x 2 = 1000       46/5000 net
KKM 619  69                           x 3              150-180 bhp.
KKM 613  70      Citroën M35     x 1              49/5500 net 51/2745
KKM 622  73      Citr. GS birotor     x 2              107 bhp
KKM 871  70-76   in Audi 100 test 750 x 2 = 1500       170 hp
W-87             marine aircool   108 x 1 =  108  8.5  8.7 hp 5800 rpm SAE 64lb
V-87             marine aircool   108 x 1 =  108  8.5  8.7 hp 5800 rpm SAE 68lb
W-120            marine aircool   160 x 1 =  160  8.0  12 hp 4700 rpm SAE 67lb
V-120            marine aircool   160 x 1 =  160  8.0  12 hp 4700 rpm SAE 76lb
H-120            marine aircool   160 x 1 =  160  8.0  12 hp 4700 rpm SAE 85lb
                 marine "Zisch"                        220 KW
DKM 78   82      Wankel Institute 300 x (1?)           300 KW
Audi     ~85     Natural Gas stratified charge.

Engines

Eng.     Yrs     Model             cc x rotors    Comp BHP/rpm, Torq(lb-ft/rpm)

40A      61      experimental     386 x 1 =  386
L8A      62      experimental     399 x 1 =  399
L8A/0353 62      experimental     399 x 2 =  798
L8A/3804 63      experimental     399 x 3 = 1197
L8A/3805 63      experimental     399 x 4 = 1596       160/6000 gross
400/3867 67      experimental     395 x 2 =  790
400/3893 69      experimental     495 x 2 =  990
3912     70      experimental     356 x 1 =  356       35 bhp
X002     70      experimental     360 x 1 =  360
3915     70      experimental         x 1 =  360?
6A       70s     experimental     573 x 1 =  573       from 12A
7A       70s     experimental     654 x 1 =  654       from 13B
2002     71      experimental     491 x 4 = 1964       180/6000 (from 10A)
10A/3820 64      prototype        491 x 2 =  982
10A/0810 67      Cosmo L10A       491 x 2 =  982       110/7000 (gross)
10A/0813 68      Cosmo L10B       491 x 2 =  982       128/7000 (gross)
10A/0820 68      Cosmo            491 x 2 =  982       100/7000 (gross)
10A/3883 68      Singapore GPrace 491 x 2 =  982       204 bhp
10A/0820 69-72   Presto (JpnR100) 491 x 2 =  982       100/7000 98/3500
10A/3877 69-72   R100(US)         491 x 2 =  982       100/7000 92/4000 akaM10A
10A/0866 71-5?   RX-3(Jpn)        491 x 2 =  982       105/7000 (gross)
10B      68-69   Cosmo                                 128 (gross)
12A/3830 66      experimental     573 x 2 = 1146
12A/3872 68      prototype        573 x 2 = 1146
12A/3830 66      prototype        573 x 2 = 1146
12A      70-71   R100             573 x 2 = 1146  9.4  100/7000 (gr.), 92/4000
12A      70-71   RX-2             573 x 2 = 1146  9.4  120 (gross)
12A      72      R100             573 x 2 = 1146  9.4  77/6000, 80/4000


12A/3905 72 RX-2 US 573 x 2 = 1146 9.4 102/6800, 98/4000 net 12A/R612 72-75 RX-3 US 573 x 2 = 1146 9.4 90/6000, 96/4000 net 12A 73 Luce GR (Japan) 573 x 2 = 1146 9.4 120/6500, 116/3500 DIN 12A 73 Luce GR AP (Jpn) 573 x 2 = 1146 9.4 115/6500, 114/3500 DIN 12A 73 Luce GR II (Jpn) 573 x 2 = 1146 9.4 130/7000, 120/4000 DIN 12A 73 Luce GR IIAP (J) 573 x 2 = 1146 9.4 125/7000, 117/4000 DIN 12A 73 RX-2 573 x 2 = 1146 9.4 97/6500, 96/4000 12A 73 LeMans race tune 573 x 2 = 1146 250/8000 12A SIP 74 RX-2 573 x 2 = 1146 9.4 97/6500, 96/4000 12A 76 RX-3 Nikki 2bl 573 x 2 = 1146 9.4 95/6000, 102/4000 12A 77-78 RX-3SP 573 x 2 = 1146 9.4 95/6000, 102/4000 12ASport 77 Sports Kit(race) 573 x 2 = 1146 9.4 250+/9000 12A 79-80 RX-7 573 x 2 = 1146 9.4 100/6000, 105/4000 12A Lean 81-85 RX-7 US LeanBurn 573 x 2 = 1146 9.4? 100/6000?, 105/4000? 12A 6PI 82-85 Luce,Cosmo (Jpn) 573 x 2 = 1146 12A/Turb 83-8? Luce,Cosmo,RX-7 573 x 2 = 1146 8.5 160/6000JIS, 165/4000 12A/Turb 8?-85 Luce,Cosmo,RX-7 573 x 2 = 1146 8.5 165/6000JIS, 165/4000 12A 84-85 RX-7 (S,GS,GSL) 573 x 2 = 1146 9.4 101/6000, 107/4000 12B 73-75 racing one distr 573 x 2 = 1146 250+/9500 13A/0823 70-72 R130 front drv 655 x 2 = 1310 9.1 126/6000, 127/3500 13B 73 R130 (Japan) 654 x 2 = 1308 9.1 125/6000, 127/3500 13B 74-75 RX-4 654 x 2 = 1308 9.2 110/6000, 117/3500 13B 76-78 RX-4 654 x 2 = 1308 9.2 110/6000, 120/4000 13B 76-78 RX-5 (Cosmo) 654 x 2 = 1308 9.2 110/6000, 120/4000 13B Race 77 Racing 654 x 2 = 1308 9.4 290+/9000 13B Race 79 Le Mans Racing 654 x 2 = 1308 285/9000 13B Race 80 Le Mans Qualify 654 x 2 = 1308 300 13B Race 80 Le Mans Racing 654 x 2 = 1308 290/8500 13B DEI 83+ Cosmo,Luce,RX-7 654 x 2 = 1308 13B Race 84 Le Mans, factory 654 x 2 = 1308 330 sprint, 310 enduro 13B Turb 84 Racing 654 x 2 = 1308 7.5 500/8000, 326/7500 13B DEI 84-85 RX-7 (GSL-SE) 654 x 2 = 1308 9.4 135/6000, 133/2750 13B DEI 86-89 RX-7 2nd gen 654 x 2 = 1308 9.4 146/6500, 138/3500 13B Turb 86-89 RX-7 Turbo II 654 x 2 = 1308 8.5 182/6500, 183/3500 13B 89 Luce (Japan929) 654 x 2 = 1308 8.5 177/6500, 181/3500 JIS 13B VDEI 89-92 RX-7 Light Rotor 654 x 2 = 1308 9.7 160/7000, 140/4000 13B Turb 89-91 RX-7 T II Lt Rtr 654 x 2 = 1308 9.1 200/6500, 196/3500 13B Twin 92+ RX-7 Seq. Turbo 654 x 2 = 1308 9.0 255/6500, 217/5000 MSPRE 95+ RX-01 MulSidPrt x 2 220/8500, 159/6500 13G racing x 3 13J racing x 3? 4? 15A 73 experimental 737 x 2 = 1474 135/5750gross, 145/3500 84/5 MX-03 (exp) 654 x 3 = 1962 320/7000 JIS, 290 lbft 20G x 3 21A R-II 72 experimental 1046 x 2 = 2092 (22A 2x1169cc planned) R26B racing 448 lb-ft 654 x 4 = 2616 700/9000 62mkg/6500 ROSCO 70s proposed stratified charge, late 70s SCP proposed precombustion chamber engine TISC experimental supercharged DISC 80s late 80s DISC-II 90s early 90s Miller 90s Miller Cycle RCE HR-X exp. hydrogen HRX-2 exp. hydrogen RE10X 80s exp. alloy small cap. for MX-04 show car (Miata precursor)